Jak dobrać sweter?

Sweter to niezastąpiony element męskiej garderoby, który wbrew pozorom ma wiele oblicz. Choć tradycyjnie kojarzymy go ze stylem casualowym i miejską wygodą, sweter możemy aranżować w rozmaitych zestawach – nawet tych o nieco wyższym stopniu formalności. Sekretem jest dobór odpowiedniego fasonu i materiału.

Sweter męski na luzie

Wełniany sweter wkładany przez głowę lub w formie kardigana, wyposażony najczęściej w wysoki kołnierz lub golf, rzadziej – kaptur, to klasyka męskiego casualu w wydaniu jesienno-zimowym. Ciepłe i komfortowe, są wprost stworzone do jeansów i butów typu Timberland, będąc w takim wydaniu synonimem weekendowego luzu. To cieplejsza, wygodniejsza i zdecydowanie bardziej stylowa alternatywa dla sportowej bluzy, którą mężczyzna z klasą powinien odłożyć na półkę z ubraniami przeznaczonymi wyłącznie do treningu tuż po ukończeniu osiemnastego roku życia.

By tego typu sweter dobrze się nosił i długo wyglądał jak nowy, musimy zainwestować w jakość. Czysta naturalna wełna lub przynajmniej jej dominacja w składzie (więcej niż 60%) zapewni nam komfort i trwałość ubrania – prawidłowo pielęgnowany (prany ręcznie lub w pralce automatycznej wyposażonej w specjalny program do wełny, z użyciem delikatnych detergentów) posłuży nam co najmniej kilka sezonów.

Wybierajmy stonowane, jednolite kolory swetra: przy grubszych splotach szczególnie atrakcyjnie będzie wyglądał grafit, granat i szarość – barwy uniwersalne, ale nie tak ponure i przytłaczające jak czerń.

W tym dziale  Jaki sweter damski na zimę?

Sweter męski w eleganckim wydaniu

Sweter w wydaniu bardziej formalnym? Dlaczego nie – jeśli wybierzemy odpowiedni materiał i krój, odpowiednio go zestawiając z pozostałymi elementami stylizacji, ten klasyk męskiej mody może stać się wyrazistą podstawą półformalnego wizerunku.

W takim wydaniu wybór jest jeden: sweter z kaszmiru – od lat synonim jakości i stylu, ale również wyjątkowego komfortu. Kaszmir, czyli tkanina z sierści kóz kaszmirskich, to najbardziej szlachetna odmiana wełny, wyróżniająca się znakomitymi właściwościami termoochronnymi, a zarazem niebywale lekka, gładka i przyjemna w dotyku. Możemy wybierać swetry z czystego kaszmiru lub z mieszanek różnych rodzajów przędz – najczęściej kaszmiru z jedwabiem, ale także kaszmiru i włókien sztucznych (w tym przypadku zwracajmy uwagę na to, by zawartość naturalnej wełny była możliwie wysoka).

Cienki kaszmirowy sweter możemy zestawiać w koszulą z twillu oraz wełnianym krawatem (a także jedwabnym, ale koniecznie matowym), tworząc w ten sposób półformalną stylizację w włoskim stylu. Wybierajmy gładkie swetry w kolorze grafitowy, granatowym czy ciemnoniebieskim, najlepiej z dekoltem typu V-neck lub w formie kardigana.

Sportowa elegancja w klimacie preppy

Mniej popularnym w Polsce, ale stanowiącym niekwestionowany klasyk męskiej mody nieformalnej modelem jest sweter krykietowy o bardzo charakterystycznym designie. Wykonany z bawełny lub wełny o wyraźnych warkoczowych splotach, najczęściej w kolorze białym lub kremowym (ewentualnie granatowym) ma spory dekolt w kształcie litery V ozdobiony sportowymi paskami, które pojawiają się też na ściągaczach rękawów, czasami też na dolnym ściągaczu. Ten fason i wzornictwo to jeden z symboli amerykańskiego stylu preppy i najbezpieczniej zestawiać go właśnie w taki sposób, jak to robiła i robi amerykańska klasa wyższa: z koszulką polo, chinosami i mokasynami lub tenisówkami. Dobrze będzie też wyglądał ze sportową koszulą i ciemnymi, dopasowanymi jeansami. Pamiętajmy jednak, że jest to sweter o charakterze nieformalnym – niech nie zwiedzie nas często używane w kontekście preppy określenie „sportowa elegancja” – słowo „elegancja” w tym znaczeniu nie ma nic wspólnego z oficjalnym dress codem.

W tym dziale  Jaki sweter damski na zimę?