Torebki klasyczne, skórzane i worki. Jak się w tym połapać?

Damskie torebki to prawdziwa mnogość wzorów i kolorów. Czasem trudno się połapać co jest torebką klasyczną, a co już można nazwać workiem czy kuferkiem. Które modele są uznawane za klasyczne i doskonale pasują do formalnych stylizacji, a które lepiej będą prezentowały się jako dodatek do codziennego stroju?

Jakie torebki nazywane są klasycznymi?

Klasyczne torebki to przede wszystkim te, które noszone są już od wielu lat przez kobiety na całym świecie. Z reguły za takie torebki uważa się modele o prostym kształcie, wykonane ze skóry w ciemnym kolorze. Przykładem klasycznej torebki będzie np. kopertówka, która ma prostokątny kształt, jest wykonana ze skóry lub wysokiej jakości materiału i najczęściej noszona jest do strojów wieczorowych i koktajlowych. Jest ona niewielka, dlatego nosi się w niej tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Można ją trzymać w ręku lub nosić przewieszoną przez ramię (jeśli ma możliwość przypięcia paska, często w formie cienkiego łańcuszka). Inną klasyczną torebką damską jest kuferek, który często wybierany jest przez kobiety do stylizacji biznesowych. Jego większą formą torebka przypominająca aktówkę, która pomieści zarówno dokumenty, notatki, jak i laptop czy tablet, na którym pracuje się na co dzień. Mniej formalną torebką, która uznawana jest za klasyczny model jest listonoszka. Ta torebka to prawdziwy hit ostatnich lat. Jest stylowa, wygodna i pojemna. W zależności od wielkości i wykończenia można dobrać listonoszkę tak, aby pasowała praktycznie do każdego stroju. Najbardziej eleganckie są oczywiście listonoszki wykonane ze skóry, jednak na popularności zyskują również torebki listonoszki wykonane z nylonu i innych wytrzymałych materiałów.

W tym dziale  Ponadczasowe torebki – najważniejsze modele

Czym są torebki worki?

Torebki worki to propozycja przede wszystkim dla młodych kobiet. Tego rodzaju torby pasują raczej do codziennych stylizacji. Są one niezwykle pojemne. Jednak decydując się na taką torebkę trzeba pamiętać o tym, że często nie ma ona w środku żadnych przegródek, co może utrudniać utrzymanie porządku wewnątrz. Jest to kłopotliwe szczególnie, gdy w torebce nosimy wiele drobnych przedmiotów takich jak klucze, dokumenty czy telefon komórkowy, które trudno odnaleźć, gdy w środku panuje chaos.

Torebki typu worek występują w różnych wariantach. Najczęściej przybierają formę luźnego worka, ściąganego sznurkiem, zwieszonego na długich ramionach. Te modele bardzo przypominają duże sakwy. Torebka worek może mieć też uszka wykonane z drewna, plastiku lub metalu – wtedy będzie bardziej przypominała torebkę boho lub torbę plażową. Niekiedy torebki worki wykonywane są jedynie z dwóch kawałków materiału zszytych ze sobą, co wygląda bardzo efektownie.

Z jakiej skóry wykonywane są torebki?

Torebki damskie wykonywane są z różnych rodzajów skór o różnym wykończeniu. Na wysokiej jakości torebki często wykorzystywana jest skóra bydlęca. Jednak coraz częściej można spotkać się również z modelami z eko skóry, która doskonale imituje najróżniejsze rodzaje skór naturalnych. W tym sezonie niezwykle popularne są skóry imitujące skóry egzotyczne takie jak skóra strusia czy krokodyla.

W tym dziale  Rodzaje torebek damskich