Parasol z drewnianą rączką

Stworzone po to, by chronić przed słońcem, dziś na ulicach królują głównie w deszczowej aurze. Parasole przeszły naprawdę długą drogę, zanim stały się tym, czym są dziś – funkcjonalnym, ale też modnym dodatkiem!

parasol
Parasol

Kiedy powstały pierwsze parasole?

Parasole powstały tam, gdzie ludzie musieli zmagać się z dokuczliwym, parzącym słońcem. Dlatego właśnie noszą miano „para-sol”, czyli „zatrzymujący słońce”. Pierwszy raz udokumentowano istnienie parasola w IV w. p.n.e. w Imperium Akadyjskim. Z tamtego okresu pochodzi płaskorzeźba przedstawiająca król Sargona, nad którym sługa trzyma parasol. Wówczas parasol był zarezerwowany tylko dla osób dzierżących władzę. Parasole znano także w II w. p.n.e. w Egipcie. Natomiast pierwszy parasol chroniący przed deszczem wynaleźli Chińczycy już ok. 400 r. p.n.e. Wykonany był z grubego papieru powleczonego warstwą oleju. Z Chin parasol trafił na tereny Grecji i Rzymu, skąd w XIII-XIV wieku zawędrował do Francji i rewolucjonizował ówczesną modę kobiecą.

Drewniane parasole – komfortowe i eleganckie

Damy zaczęły używać parasolek, chroniąc się przed słońcem, aby mieć nieskazitelnie białe lica, gdyż opalenizna przystawała wyłącznie chłopkom. W XVIII wieku Jonas Hanway próbował popularyzować noszenie parasoli podczas deszczu wśród Anglików. Spotkało się to jednak z oporem, a nawet kpinami, co zostało upamiętnione na słynnej fotografii z 1756 roku. Wówczas bowiem mężczyznom parasole kojarzyły się jako atrybuty kobiet i zniewieściałych makaroniarzy. Pierwszy sklep z parasolami powstał dopiero w 1830 roku w Londynie. Od tamtej pory parasole stały się atrybutem brytyjskich elegantów. Dziś parasole są bardzo popularne. Noszą je kobiety, mężczyźni i dzieci. Na rynku dostępne są zarówno tanie bazarowe lub marketowe parasole, jak i te bardzo ekskluzywne, które można dostać w najlepszej klasy butikach.

W tym dziale  Wybór szala do sukienki

Jak wybierać parasole?

Wybierając parasol, należy zwrócić uwagę na cztery rzeczy: stelaż, czaszę, trzon oraz rączkę. O ile trzy pierwsze rzeczy są oczywiste dla każdego, to nie wiele osób zwraca uwagę rączkę. Wielka szkoda, ponieważ to właśnie rączka zapewnia komfort noszenie parasola, a także jest bardzo znaczącym elementem estetycznym. W tańszych modelach parasoli rączki wykonane są z tworzyw sztucznych albo metali np. aluminium. Nie wyglądają przy tym estetycznie, nie są też wytrzymałe ani przyjemne w dotyku. Zupełnie inaczej w przypadku drewnianych rączek, które są bardzo eleganckie i szykowne, a także dobrze wyprofilowane, co podnosi komfort noszenia parasola. Drewniana rączka parasola najczęściej przybiera kształt litery „U”. Dzięki temu nie tylko dopasowuje się do zaciśniętej dłoni, ale też niezwykle gustownie wygląda.

Co warto wiedzieć o drewnianych parasolach?

Dodatkowo drewno obciąża parasol, dzięki czemu jest bardziej stabilny podczas wietrznej pogody. Do wyboru mamy parasole, które po złożeniu nosimy przy sobie jak laskę, a także bardziej nowoczesne modele ze składanym trzonem, które można nosić w torbie lub neseserze. Mężczyźni noszący eleganckie, klasyczne parasole z drewnianą rączką kojarzeni są z dobrym smakiem i gustem. Dla kobiety zaś taki parasol jest symbolem nie tylko stylu, ale także sukcesu. Dobrze dobrany parasol powinien tworzyć spójną całość z elementami garderoby. Elegancki strój i tandetny parasol, albo – co gorsza – rozklekotany parasol, wygląda po prostu groteskowo.

W tym dziale  Ponadczasowa klasyka - dodatek kobiecej garderoby, który nigdy nie wychodzi z mody!