Kurtka czy płaszcz na zimę?

Co wybrać na chłodną porę roku: elegancki, ale niezbyt funkcjonalny płaszcz, czy ciepłą i praktyczną, ale nieefektowną kurtkę, kojarzoną ze sportowym czy wręcz męskim stylem? Od jakiegoś czasu na szczęście ten dylemat nie ma racji bytu.

Na rynku zaroiło się od ciepłych płaszczy w casualowym stylu oraz zgrabnych kurtek damskich w szerokim wyborze kolorów i fasonów. Nowoczesne okrycia wierzchnie na zimę łączą w sobie pragmatyczne aspekty miejskiej mody: skuteczną ochronę przed zimnem i wilgocią, z atrakcyjnym i zindywidualizowanym wzornictwem.

Co wybrać: kurtkę czy płaszcz?

Wybierając zimowe okrycie wierzchnie, powinniśmy kierować się przede wszystkim naszym stylem życia i ubierania, oraz, oczywiście, względami praktycznymi, które dyktuje panujący w miejscu naszego zamieszkania klimat. Kurtka w miejskim stylu wydaje się bardziej uniwersalna i komfortowa niż płaszcz, zwłaszcza, gdy dużo biegamy po mieście, korzystamy z komunikacji miejskiej i marzniemy na przystankach. Oczywiście, jeśli na co dzień chodzimy w garsonkach i damskich garniturach oraz często wychodzimy na oficjalne spotkania i przyjęcia, podstawą naszej zimowej garderoby powinien być dobry jakościowo, elegancki płaszcz – choć i w tym przypadku wygodna kurtka przyda się na spacery z psem i w weekendy.

Kurtka – bardziej uniwersalna niż myślisz

Wybór komfortowej, chroniącej przed chłodem, a przy tym stylowej kurtki, która skomponuje się nie tylko z jeansami i sneakersami, ale też z eleganckimi botkami, to dzisiaj nie problem. Wystarczy znaleźć model o wydłużonej linii, utrzymany w stonowanej kolorystyce – czerni, granacie czy brązie, dopasowany do sylwetki, delikatnie taliowany i ewentualnie wyposażony w podkreślający talię pasek – to uniwersalny fason kurtki, który będziemy mogli zestawiać w dowolnych konfiguracjach, adaptując go nawet do bardziej oficjalnych stylizacji. Większą elegancją charakteryzują się oczywiście kurtki wykonane z wełny i jej mieszanek, ale dziś nawet te w bardziej sportowym stylu sprawdzą się idealnie w każdej niemal sytuacji.

W tym dziale  Jak nosić kurtkę jeansową?

Komfortowo i ciepło w kurtce puchowej

Dla osób, które preferują luźny, miejski styl i wyjątkowo cenią sobie komfort podczas mroźnych dni, ideałem są kurtki puchowe. Ich różnorodność w zakresie wzornictwa sprawia, że przestały już kojarzyć się wyłącznie z aktywnością na stoku i stały się elementem codziennej mody, coraz chętniej adaptowanym w bardziej kobiecych stylizacjach. Możemy wybierać spośród kolorowych kurtek puchowych o typowo sportowym rodowodzie, taliowanych modeli o wydłużonej linii i dyskretnych zdobieniach, dodających kurtce nowoczesnego i stylowego charakteru czy puchowych kurtek o linii płaszcza, niezwykle praktycznych i ciepłych, a zarazem dających duże pole do stylistycznych  interpretacji – taka dłuższa kurtka puchowa wygląda świetnie zarówno z wąskimi jeansami, sportowym obuwiem i wielkim szalem zawiniętym wokół szyi, ale równie dobrze sprawdzi się zestawiona ze spódnicą i botkami w charakterze płaszczyka.