ABC każdego dżentelmena – kiedy i jak nosić poszetkę?

Poszetka to jeden z dodatków do eleganckiej garderoby męskiej, który sprawia, że cała stylizacja staje się pełna. Bez niej najbardziej elegancki garnitur i marynarka stają się nijakie i nudne. Poszetka musi być wykonana z wysokiej jakości materiału, a także mieć wyważony kolor i wzór. Jak odpowiednio ją dobrać do garnituru? Oto podstawowe informacje.

Czym jest poszetka?

Poszetka to niewielka chusteczka o ozdobnym charakterze. Na stałe wpisała się do mody męskiej jako wyznacznik stylu i elegancji. Jednak w ostatnich latach poszetki wykorzystywane są także jako element mody casualowej. Co ciekawe na włoskich ulicach można spotkać mężczyzn, którzy poszetki noszą w płaszczach.

Kieszonka, w której noszona jest poszetka nazywana jest brustasza, z niemieckiego kieszonka na piersi. Bardzo często te dwa elementy – poszetka i brustasza mylone są z butonierką, która jest ozdobną dziurką znajdującą się w klapie marynarki.

Jak dobrać poszetkę do całego stroju?

Poszetka powinna być dobrana tak, by wzorem i kolorem pasować do krawata. Jednak bardzo bezpiecznym  i zarazem modnym rozwiązaniem jest wybranie poszetki w kolorze białym.

Jeżeli chodzi o materiał, z jakiego powinna być wykonana poszetka to najbardziej eleganckie i zarazem najbardziej formalne są poszetki wykonane z wysokiej klasy jedwabiu. Trzeba jednak pamiętać, że jedwab jest dość śliski i często zdarza się tak, że poszetka wymaga poprawy. Dlatego wielu mężczyzn decyduje się na poszetki wykonane z lnu, który ma szorstką strukturę i o wiele łatwiej nad nim zapanować, szczególnie jeśli decydujemy się na skomplikowane ułożenie poszetki.

W tym dziale  Biżuteria dla kobiet - jak dobrać ją do stroju?

Do stylizacji mniej formalnych i grubych jesiennych marynarek panowie często wybierają poszetki wykonane z grubszych tkanin, w tym wełniane, które stają się prawdziwym hitem w modzie casualowej i smart casualowej w okresie jesienno-zimowym.

Jak rozpoznać dobrej jakości poszetkę?

Dobrej jakości poszetka, prawidłowo wykonana powinna mieć wykończenie w formie rulonika. Jej brzegi są zawinięte do wnętrza i obszyte. Niekiedy nitką w kontrastującym do materiału kolorze. Jeżeli poszetka obszyta jest na zakładkę lub jest wykończona jedynie ściegiem overlockowym można uznać ją za produkt, który zalicza się do drugiej kategorii i na pewno nie będzie pasował do eleganckiego stroju prawdziwego dżentelmena.

Poszetka jednolita czy kolorowa?

Jak to zostało wcześniej wspomniane, prawidłowo poszetka powinna być dobrana pod względem koloru i wzoru do krawatu. Można wybrać białą poszetkę, jednak jest to rozwiązanie bardzo zachowawcze. Do stylizacji formalnych warto wybierać krawaty i posztki jednolite, ewentualnie z bardzo subtelnym wzorem np. w drobną kratkę czy skośne prążki. Ciekawe prezentują się także poszetki w jasne romby na ciemnym tle.

Jeżeli chodzi o stylizacje o mniej formalnym charakterze, można wybrać bardziej wzorzyste i kolorowe elementy. Dużą popularnością cieszą się stylizowane motywy roślinne, np. klasyczne lilijki. Jednak i w tym przypadku należy uważać, by poszetka nie była zbyt krzykliwa, by strój nie stał się nazbyt kiczowaty lub ekstrawagancki.

W tym dziale  Parasol z drewnianą rączką