Studia podyplomowe, czy warto się nimi zainteresować?

Wiele osób sądzi, że studia podyplomowe to inwestycja w rozwój zawodowy. Nie brak jednak opinii, że to strata czasu. Jak jest naprawdę? Czy warto zainteresować się studiami podyplomowymi? Jaki kierunek dobrze jest w tym przypadku wybrać?

Kiedy można zacząć studia podyplomowe?

Z założenia studia podyplomowe przeznaczone są dla absolwentów studiów wyższych. Znaczenia nie ma rodzaj posiadanego tytułu – magister, inżynier czy licencjat. Tym samym studia podyplomowe zrobić można już po studiach licencjackich, w czasie obrony pracy magisterskiej. Czasem na podyplomówkę decydują się też osoby, które od wielu lat pracują zawodowo, ale chcą pozyskać nową wiedzę i podnieść swoje kwalifikacje. Studia podyplomowe zaczynają się w październiku i trwają mniej więcej do połowy czerwca, jak każde inne studia.

Koszt studiów podyplomowych

Studia podyplomowe niestety kosztują. Cena jednego semestru zależy jednak od wielu czynników. Znaczenie ma rodzaj uczelni. W przypadku placówek publicznych cena jest na ogół nieco niższa niż na uczelniach prywatnych. Cena semestru wynosi średnio 1500 złotych. Jednak płatność na ogół rozłożyć można na mniejsze raty. Wówczas miesięczny koszt nauki nie przekracza kilkuset złotych. Ponadto na koszt wpływa rodzaj kierunki czy atrakcyjność jego programu.

Czy warto zdecydować się na studia podyplomowe?

Studia podyplomowe są dopasowane do potrzeb tych osób, które na co dzień pracują. Zajęcia odbywają się bowiem w weekendy, rzadziej w piątkowe popołudnia. Jednak studiów podyplomowych nie należy utożsamiać z klasycznymi studiami zaocznymi. Przede wszystkim podyplomówka nie daje wyższego wykształcenia. Po ukończeniu takich studiów nie można liczyć na tytuł inżyniera czy magistra. Ponadto są to na ogół zajęcia, które dotyczą wąskiej specjalizacji.

Dla kogo przeznaczone są studia podyplomowe?

W czasie studiów podyplomowych można podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i pozyskać nowe uprawnienia. Z tej formy kształcenia często korzystają nauczyciele czy pedagodzy, którzy pracują w specjalistycznych ośrodkach. Dzięki studiom podyplomowym można uzyskać uprawnienia do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi itd. Poza tym w ten sposób przygotowanie pedagogiczne zdobywają magistrzy matematyki, filologii polskiej czy innych przedmiotów szkolnych. Pozwala im to na rozpoczęcie pracy w szkole bez konieczności realizowania normalnych studiów pedagogicznych. Na studia podyplomowe często decydują się też osoby pracujące na co dzień w reklamie, marketingu czy promocji. Za sprawą rozwoju technologii i nowoczesnego marketingu internetowego, osoby aktywne zawodowo muszą cały czas rozwijać się i pozyskiwać nowe umiejętności. Podyplomówka nie musi być jednak tylko poszerzeniem wiedzy. Ukończenie studiów pierwszego i drugiego stopnia bowiem często wcale nie determinuje tego, w jakim zawodzie dana osoba będzie w przyszłości pracować. Studia podyplomowe często dają szansę na zmianę zawodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *